Főoldal
   Kreatív sarok
   Baba-mama
   Házikedvencek
   Szórakozás
   Webáruház
   Blog
   Fórum
   Kapcsolat




Baba-mama sarok - Hasznos információk a várandósságról

Tervezés:
Eldöntöttétek, hogy babát szeretnétek, gratulálunk! Ez a legszebb dolog az életben. Természetesen vannak nehézségek, ám annál jobb érzés nincs, hogy az ember végre megtalálja azt, akit szeret, és utána közös babájuk lesz. Nem feltétlenül érdemes szülői tanácsot kérni, hiszen a legtöbb szülő még jó szándékból is óva int a gyerekvállalástól, annak ellenére, hogy te is megszülettél. Ez egyedül a kettőtök döntése legyen, senki más ne szólhasson bele, hiszen ez egy életre szól. Amint megvan a szándék, a tettek mezejére érdemes lépni. Sokan már az elején körültekintően tervezik be a babát, hiszen szeretnék, hogy kislány vagy kisfiú legyen. Erre azonban nincsen 100%-os módszer. Valaki a kínai naptárt használja, míg mások az orvosilag javasolt fogamzásban hisznek. Erre adnánk tippet, mert eléggé megbízhatónak tűnik. Ha kislányt szeretnétek, akkor a misszionárius póz javasolt, mert így azok a hímivarsejtek, amik gyorsak, és kevésbé életképesek, a savas környezetben gyorsabban elpusztulnak, és nagyobb az esély a kislányra. Ez sem biztos módszer, de talán van némi alapja.

Nőgyógyász:
Ha a patikákban vásárolható terhességi teszt pozitív, akkor örülhetünk, mert babát várunk. Kedves apuka: ha a leendő anyukajelölt nem tör ki örömkönnyekben, akkor ezt ne ródd fel neki, hiszen lehet, hogy most tudatosult benne, hogy milyen kemény 9 hónap vár rá, és a baba születése után sem mentesül a megpróbáltatásoktól. Bátorítsd, hogy mellette leszel. Menjetek el egy nőgyógyászhoz. Itt nagy kérdés lehet, hogy általános szakrendelésről vagy magánrendelésről beszélünk. Az általános szakrendelésnél előny, hogy ingyenesek a vizsgálatok, de itt be is fejeződött a dolog. Sajnos több hétig is várni kell, míg egy általunk választott orvos rendel, az életünket hozzá kell igazítani. Ha nem kapunk időpontot a bejelentkezésnél, akkor bizony kemény fél napokat ott kell ülni, míg bejutunk arra a 10 percre. A nőgyógyász pedig ténylegesen nem mondd semmit, hiszen mi csak arctalan betegek vagyunk. Tényeket közöl, és elküld néhány vizsgálatra. Semmi érzelemre, támogatásra ne számítsunk, esetleg örüljünk, ha pozitívan csalódunk. Amennyiben magánrendelésre megyünk, az pénzbe kerül, vizsgálatonként 5000-7000 Ft. Be kell jelentkezni, de sokkal rugalmasabb a rendelés, közvetlenebb kapcsolat alakulhat ki az orvossal, mint egy közegészségügyis alkalmazottal. Mindenképpen figyeljünk rá, hogy tapasztalt nőgyógyászt válasszunk, aki lehetőség szerint saját gyerekkel is rendelkezik, mert akkor pontosan meg tudja itélni, hogy mire van szüksége egy várandós anyukának, és nem csak orvosi, hanem lelki értelemben is.

Védőnő:
Szerencsére a védőnők többnyire olyan hölgyek, akik hivatásukként kezelik a babák világrahozásában való segítséget. A védőnő pontosan tudja, hogy mikor milyen vizsgálatra kell elmenni, segít a lelki dolgokban, beszélgetni lehet vele, tanácsot kérni, és nem érezzük úgy, hogy nem ér rá velünk foglalkozni. Az étrendtől kezdve az anyagi dolgokban is kikérhetjük a tanácsát. Védőnőhöz is érdemes havonta elmenni, aki súlyt mér, vérnyomást, meghallgatja a baba szívhangját, és figyeli, hogy minden rendben folyik-e. A védőnőt legkönnyebben úgy találhatjuk meg, hogy a kerületünkben vagy körzetünkhöz közeli gyermekorvos diszpécseréhez betelefonálunk, aki kér tőlünk egy utcát és házszámot, ahol lakunk, és már oda is irányít, akihez tartozunk. A védőnő tehát igyekszik mindenben segíteni, megkönnyíteni az életünket a babavárás alatt, tanácsokkal lát el, hogy hogyan öltözködjünk, mit sportoljunk, tornázzunk, mit együnk, bár persze itt is akadhatnak negatív kivételek. Nélkülözhetetlen!

Háziállatok:
Nagyon meg kell gondolnunk, hogy milyen állatkákkal osztjuk meg az otthonunkat a várandósság alatt, és után. Egy várandós anyuka már nem tud feltétlenül naponta többször takarítani a szőrhullajtó kutyus után, illetve a sétáltatás is problémát jelenthet, mert előfordul, hogy egy kutyus megérzi a babát, és feljebb akar kerülni a rangsorban, hiszen úgy gondolja, hogy az anyuka emiatt gyengébb. Semmiképpen se engedjünk neki! Mindenesetre érdemes megondolni, hogy lesz-e időnk a babára és a háziállatokra párhuzamosan. Fontos megjegyezni még a toxoplazmózis veszélyét is, amit a macsek ürüléke tartalmazhat. Felnőttekre ez gyakorlatilag veszélytelen, de a magzatra végzetes lehet. Ez nem azt jelenti, hogy meg kell válni a cicától, csak azt, hogy a várandósság alatt más gondozza őt, takarítsa az almot. Egyébként pedig minden állatnak a jellemétől, nem pedig a fajtájától függ, hogy hogyan dolgozzák fel a baba érkezését. Nyugodt állatok mellé bátran lehet babát vállalni, ám ha maradnak a háziállatok, akkor nem szabad őket hanyagolni, mert az féltékenységet szülhet.

Hangulatváltozások:
Babát vállalni nem kis felelősség, így természetes, hogy a boldogság érzését olykor felválthatja a nyomasztó feszültség. Az anyukában olyan hormonális változások jelentkeznek, amiket előtte még nem tapasztalt. Neki is úrrá kell ezen lenni, illetve az apukának is megértőnek, bátorítónak kell lenni. Szót kell ejteni a szülés utáni depresszióról. Sokan nem értik, hogy mi ezt, azt hiszik, hogy egyfajta hiszti, netán erősödik a nyomás az anyukában, hogy szülő lett. Erről szó sincsen. Egyszerűen csökken egy bizonyos hormonszint, miután a baba már nincs a pocakban, és ez a változás némi adrenalint, boldogságérzetet csökkent benne.

Vizsgálatok:
A védőnő és a nőgyógyász folyamatosan fogja küldözgetni a várandós anyukát, valahova azonban körzeti orvosi beutaló kell. Ahhoz, hogy megkapjuk a szülési támogatást, négy terhes gondozáson kell részt vennünk. Ez azt jelenti, hogy ennyiszer kell minimum elmenni a nőgyógyászhoz a kilenc hónap alatt, de a nőgyógyász amúgy is fogja mondani, hogy mikor menjünk legközelebb. Már csak ezért is érdemes olyan nőgyógyászt választani, aki gyakran rendel, mert hiába mondja, hogy jőjjünk vissza az ultrahang utáni héten, ha ő akkor nem rendel. A vizsgálatok TAJ alapján ingyenesek, igyekezzünk betartani az előírásokat, hogy mikor kell éhgyomorral menni stb. Az ultrahangvizsgálatokon láthatjuk születendő babánkat. A 6. héten megállapíthatják a terhességet (és a következő négy ultrahang ami a várandósság alatt igen fontos), a 12. héten tarkóredő vizsgálat a down kór kiszűrése érdekében, a 20. héten jön a következő már lehet talán látni a baba nemét, a 28-32. héten a lepény telitettségét, és a kései rendellenességeket míg a 36-38. héten a magzat elhelyezkedését, és a magzatvizet vizsgálják. Semmiképpen ne izguljunk, ha családunkban nem volt semmi komoly rendellenesség, mert akkor a kisbabánk jól lesz, stresszelni pedig nem érdemes.

Terhes oktatás, terhestorna:
Sok kórházban akár ingyenes formában is lehetőség van eljárni terhes oktatásra. Olyan előadásokról van szó, melyek keretén belül megismerhetjük a kórház szüléshez való hozzáállását, akár az ottani orvosokat, szülésznőket is. Ezen kívül pedig megtekinthetjük a szülőszobát, ha lehetőség adódik rá. Ha már tudjuk tehát, hogy hol fogunk szülni, nézzünk mindenképpen utána, hogy az adott kórházban van-e lehetőség efféle előadásokra beülni.
Terhestornák akadnak kórházakban is, de természetesen lehetőség van egyéni megoldást is választani. Manapság már a mozgásra rengeteg lehetőség van, terhes jógától kezdve a terhes piláteszen át, akár az egyszerű úszásig, de interneten is utána nézhetünk megrendelhető akár ingyenes dvd-knek, ha nem szeretnénk másokkal együtt megtartani a kondiciónkat.

Étrend:
Abban az esetben, ha tudatosan készülünk a babavállalásra hasznos, ha már akár hónapokkal előre is igyekszünk olyan étrendre átállni, ami egészségesebb. Persze, ha eddig is egészségesen táplálkoztunk, akkor nincs gond. Minél több nyers gyümölcs, zöldség épüljön be az étrendbe, hiszen ezekből vehetjük fel a vitaminokat. Az első hetekben, hónapokban a folsav bevitel rendkívül fontos, ami pl. lencsében találhatunk meg, mert ez segíti az idegrendszer megfelelő alakulását. Célszerű utána nézni a helyes táplálkozásnak, de a védőnő is hasznos tanácsokkal szolgál majd. Igyekezzünk kerülni a sót, fűszeres ételeket, mert rosszat tehet a gyomornak, és kinek van szüksége egy kiadós görcsre, amikor egyébként is az első trimeszterben akadnak panaszok bőven. Álljunk át a teljes kiörlésű kenyerekre, és kerüljük a fehér lisztet, mert ez is jelentősen javítja az emésztést. Minél több rostdús gyömölcsöt együnk.
Fontos tudni, hogy a baba minden képpen felveszi azt, amire szüksége van, ha más nem, elvonja az anyuka szervezetétől. Tévhit az, hogy a fogainkba kerül a gyermekvállalás, azonban fontos a megfelelő kálcium bevitel is, naponta legalább fél liter tejterméket vegyünk magunkhoz, lehet az tej, sajt, tejföl stb. A baba csontjainak kialakulásához feltétlenül szükséges ez a nyomelem, és ha nem fogyasztunk eleget mi járjuk meg, mert ő kivonja, ami kell.
Felettébb fontos a megfelelő mennyiségű vas bevitel is, ami leginkább sötét színű zöldségek, gyümölcsök, vörös húsokban található meg. A hiánya fáradtságot, immuncsökkenést okozhat, ezért ha kevés van belőle a vérünkben a nőgyógyász bizonyára fel fogja írni tabletta formájában. Születéskor a baba vérképe egyezik a mama vérképével, tehát ha valamiből keveset fogyasztunk, gyermekünk is nehezebben indul az új világba. Figyeljünk tehát az alapvető fontosságú vitaminokra, nyomelemekre, hogy ezzel is megkönnyítsük babánk első időszakát!

Gyógyszerek
Az első trimeszterben igyekezzünk kerülni a gyógyszerek bevitelét, mint pl. fájdalomcsillapítók. Ám, ami rossz az anyukának, rossz a babának is! Az sem vezet jó útra, ha teljesen megtagadunk magunktól minden segítséget, hiszen egy erősebb fejfájás, rosszullét, ugyanúgy kellemetlen a bennünk cseperedő apróságnak is. Kérjük ki a nőgyógyász, védőnő tanácsát, melyek azok az enyhébb fájdalomcsillapítók, amiket ebben az időszakban is bevehetünk, esetleg csak egy felet az enyhülés kedvéért, és hasznos alternatív gyógymódoknak is utána nézni. Kérjük meg a párunkat, hogy masszírozza a halántékot, szerezzünk be vietnámi kenőcsöt, ki tudja mi hat a legkönnyebben.
A második-harmadik trimeszter már kevésbé veszélyes, ilyenkor is kerüljünk a gyógyszereket, de ritka esetekben kikérve orvos tanácsát természtesen szedhető, ami szükséges. Nem kell 9 hónap alatt mindent megtagadni magunktól, és inkább szendvedni, mint gyógymódot találni. Természetesen mindezektől függetlenül igyekezzünk kerülni a zsúfolt helyeket, légkondicionált plázákat, főleg tél-kora tavasz idején, amikor sok a kórokozó, és sétáljunk sokat, hiszen a friss levegő is rengeteg panaszra gyógyír lehet!

Babamozgás
Mint ahogy ez szinte mindenre igaz, a babamozgás esetén is beszélhetünk általános dolgokról, de mégis mindenkinél máshogy alakulhat. Babánk már a 8-10. hét környékén elkezd mozogni, ám ekkor még nem érzünk belől semmit, mint ahogy még jó ideig ez így is marad. Az első babát váró mamák általában a 20. hét környékén érzik meg először a kicsit, de a többedszer szülők már a 16. hét környékén is akár. Ám az sem ritka, amikor csak a 24. héten érezzük egyértelműen a pocaklakót. Befolyásolja ezt a kismama testalkata is, ugyanis a túlsúlyos mamák csak később és kisebb intenzitással érzik a mozgást, de a baba vérmérséklete, egyénisége is befolyásoló tényező. Ezektől függetlenül ne érezzük magunkat rosszul, ha még nem érezzük Őt, mindennek eljön az ideje.
Az is lehetséges, hogy először még nem is tudjuk, hogy már érezzük, ugyanis az érzés maga olyan, mint amikor kis buborékok szállnak felfelé, nem tudjuk biztosan behatárolni, hogy bélmozgásról van szó, vagy a kicsiről. Idővel persze ne aggódjunk teljesen egyértelművé fog válni a helyzet.
Az apukáknak persze valamivel tovább kell várni, vékonyabb anyukáknál már esetleg a 22. héten tapasztalni kívülről is a mozgást, de ez a 24-26. hétre is kitolódhat.
A kicsik legaktívabb időszaka a 30-32. hét, ilyenkor még elég helyük van, és már nagyon próbálgatják a lehetőségeket, no meg ebben az időszakban fordulnak meg. Egy-egy erőteljesebb rúgás fájdalmas is lehet a kismama számára, de ez jelzi azt is, hogy babánk aktív. Ilyenkor már sok esetben egészen jól kitapinthatóak egyes testrészek, ahogy a kicsi nekifeszül a mama hasfalának.
A 36. héten rögzül a baba feje a medencében, felveszi a szülési pózt, és így több helye marad a törzs és végtagok növekedésére. A mama tüdeje megkönnyebbül, ellenben a húgyhólyagra még nagyobb terhelés helyezkedik. Mindig tervezzünk be olyan útvonalat, ha valahova megyünk, hogy könnyen találjunk mosdót! Kicsikénk ekkor ár csak fészkelődik, hiszen mozgástere erőteljesen leszűkül.

Párkapcsolat
A legegyszerűbb minden akkor lehet, ha közösen határoztuk el a babavállalást, hiszen ez esetben mindkét fél ugyanannyira várja az új jövevényt. Ez esetben semmilyen változásra nincs szükség a párkapcsolatban, semmilyen formában, és higyjük el nem is lesznek gondok. A legfontosabb minden esetben a megbeszélés. Igaz, hogy a mama hordja a pocakjában a kicsit ám épp ezért a papának néha nehezebb, hiszen később érzi meg a mozgást, neki távolabbinak tűnhet a pici. Tájékoztassuk minél gyakrabban mit érzünk, mit történik bennünk, érzékeljük-e már a mozgást stb. Az pedig újabb tévhit, hogy a babavárás csak a mamákra vonatkozik, hiszen a papában is rengeteg kérdés, aggodalom merül fel, ezért hasznos ha ezeket mindig megbeszéljük. Várjuk a picit, hiszen ez estben az idő is könnyebben telik, nézzünk közösen utána a lehetőségeknek, töltsünk együtt sok időt.
A baba születésével változni fog az időbeosztásunk, de akkor sem szabad hagyni, hogy ő befolyásoljon mindent, hiszen az rámehet a pár kapcsolatára is, ám ettől függetlenül a babavárás időszakában igyekezzünk minél inkább kihasználni a még kettesben tölthető időt. Sok séta, beszélgetés, mozi, kikapcsolódás, hiszen akárhogy is a babával ez már valamivel nehézkesebb lesz, de nem lehetetlen!

Támogatás
Célszerű már a kezdeti időszakban utána járni annak, hogy milyen támogatási rendszerek vannak aktuálisan babát váró pároknak, kisgyermekes szülőknek. Jónéhány papírt a születés előtt 1-2 hónappal tudunk csak beszerezni, ezeknek ne legyünk restek utána járni. A legkézenfekvőbb megoldás az, ha egy Kormányablakban kérdezünk utána mindennek, hiszen pontos tájékoztatást tudnak adni a GYES, GYED mibenlétéről, az Anyasági támogatásról, és az ezekhez szükséges papírokról. A baba születéséhez természetesen szükségünk van házassági anyagkönyvi kivonatra is, vagy apasági nyilatkozatra, hogy a pici megkaphassa a papa nevét, ezeknek is időben utána kell járni, be kell szerezni az Önkormányzatnál.

Babanapló
Írjunk, vagy ne írjunk? Van, aki feleslegesnek érzi, van akinek fontos, ezt mindenki maga dönti el. Akárhogy is évekkel később, amikor már babánk felcseperedett jóleső érzés lehet visszaolvasni nekünk is és neki is, hogy milyen is volt az az időszak, amikor még vártuk az érkezését. És milyen sok változás történt néhány év alatt, amíg ő felnőtt, milyen volt picinek.
Babanaplót írhatunk csak úgy magunknak is, de akár blog formájában ismerőseinkkel is megoszthatjuk tapasztalatainkat, így közös élménnyé válik a várakozás.

Vissza a Baba-mama sarokhoz...